Profil kierowcy, PKK – co to jest i jak go wyrobić?
19.08.2024
Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to niezbędny dokument dla osób starających się o uzyskanie prawa jazdy. Jest indywidualnym, elektronicznym zapisem w systemie centralnej ewidencji, który gromadzi wszystkie potrzebne dane osobowe, w tym informacje o odbytych szkoleniach czy posiadanych orzeczeniach lekarskich. Proces uzyskania, mimo że może wydawać się skomplikowany, stanowi on kluczowy krok na drodze do zdobycia uprawnień do prowadzenia określonego typu pojazdu. W artykule omówimy, w jaki sposób należy go wyrobić, wyjaśnimy co potrzeba do PKK oraz odpowiemy na inne ważne pytania.
Profil Kierowcy – PKK: kompleksowy przewodnik
- Co to jest PKK?
- Kiedy należy wyrobić PKK?
- Kto może założyć profil PKK?
- W jaki sposób można wyrobić numer PKK?
- Zakładanie nr PKK w wydziale komunikacji
- Zakładanie nr PKK przez internet
- PKK – co jest potrzebne do jego wyrobienia?
- Wyrobienie numeru PKK krok po kroku
- Jaki jest koszt założenia Profilu Kandydata na Kierowcę?
- Jak długo trzeba czekać na numer PKK?
- W jaki sposób sprawdzić status PKK?
- Jak długo jest ważny nr PKK?
- Podsumowanie
Co to jest PKK?
Profil Kandydata na Kierowcę, potocznie nazywany profilem kierowcy (PKK), to elektroniczny dokument, w którym znajdują się wszystkie informacje o osobie ubiegającej się o uzyskanie uprawnień do kierowania określonym typem pojazdu. W zakres tych danych wchodzi m.in. posiadane orzeczenia lekarskie i psychologiczne czy odbyte kursy (łącznie z wykładami, ćwiczeniami i jazdami). Dokument jest generowany w systemie teleinformatycznym przez pracowników wydziału komunikacji. Kandydat, który otrzyma potwierdzenie jego utworzenia musi podać numer PKK w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kierowców (OSK), dzięki czemu szkoła otrzyma dostęp do tej platformy. Zostaną w niej umieszczone wszelkie informacje dotyczące przebiegu kursu, w tym również zaliczenia egzaminu wewnętrznego.
A numer PKK – co to właściwie jest? Otóż każdemu profilowi zostaje przypisany specjalny ciąg znaków, który nazywa się właśnie numerem PKK. Bez jego wyrobienia zapisanie się na kurs prawa jazdy z dowolnej kategorii nie będzie możliwe.
Kiedy należy wyrobić PKK?
Jak zostało to wspomniane wyżej, PKK jest potrzebny do uzyskania prawa jazdy każdej kategorii. O jakich konkretnie przypadkach mowa? Chodzi o sytuacje, w których:
- wnioskujesz o wydanie po raz pierwszy prawa jazdy;
- starasz się uzyskać kolejne uprawnienia umożliwiające kierowanie innym typem pojazdu;
- ubiegasz się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy;
- chcesz przywrócić uprawnienia, które zostały Ci cofnięte na okres powyżej roku lub z powodu utraty kwalifikacji;
- musisz wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie (tutaj też jest wymagane zdanie egzaminu teoretycznego).
Kto może założyć profil PKK?
Wniosek o wygenerowanie numeru PKK może złożyć osoba, która jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej lub przebywa na terenie naszego kraju nieprzerwanie od 185 dni. Poza tym musi mieć ona ukończony odpowiedni wiek do kategorii, o jaką się ubiega. Do najpopularniejszych kursów należy ten na samochód osobowy. Wówczas, aby wyrobić PKK na kurs kat. B trzeba mieć ukończone 18 lat (lub można to zrobić nawet na 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletniości, lecz wtedy za zgodą opiekuna prawnego).
W jaki sposób można wyrobić numer PKK?
Profil Kandydata na Kierowcę można wyrobić na dwa sposoby – albo w wydziale komunikacji, albo składając wniosek online.
Zakładanie nr PKK w wydziale komunikacji
Profil kierowcy można wygenerować, wybierając się osobiście do odpowiedniego urzędu (dokładniej rzecz biorąc do wydziału komunikacji). Wybór właściwej instytucji powinien być najlepiej podyktowany miejscem zameldowania, lecz istnieje też możliwość udania się do referatu zgodnego z aktualnym miejscem zamieszkania. Jednakże w tym drugim przypadku, konieczne jest udokumentowanie faktu, że przebywa się na terenie innej miejscowości, np. poprzez przedłożenie do wniosku kopii umowy o pracę lub umowy najmu.
Zatem można wybrać się m.in. do:
- urzędu starostwa powiatowego;
- urzędu miasta (jeśli miejscem zameldowania/zamieszkania jest miasto na prawach powiatu);
- urzędu dzielnicy (jeśli miejscem zameldowania/zamieszkania jest Warszawa).
Istnieje możliwość złożenia wniosku o przyznanie numeru PKK przez osobę do tego upoważnioną. Wystarczy, że dołączy do dokumentów pisemne upoważnienie. W przypadku osób spoza rodziny konieczne jest także dostarczenie potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Jego koszt wynosi obecnie 17 złotych. Płatność powinna zostać dokonana na konto właściwego urzędu. Co ważne, z opłaty są zwolnione takie upoważnione osoby, jak: małżonek, zstępny, wstępny czy rodzeństwo. Natomiast w przypadku niepełnoletniego musi on również dołączyć do wniosku pisemną zgodę opiekuna prawnego.
Zakładanie nr PKK przez internet
Wniosek można także wygodnie złożyć online poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) – www.esp.pwpw.pl.
A jak to zrobić dokładnie? Wystarczy założyć konto poprzez formularz rejestracyjny i zalogować się do systemu. Następnie należy kliknąć opcję „Złóż wniosek” i podać województwo, rodzaj sprawy oraz urząd, który odpowiada obecnemu miejscu zameldowania/zamieszkania. Potem trzeba wybrać ikonę „Uprawnienia kierowców” i „Wydanie prawa jazdy”. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swoich danych osobowych, a także wybranie kategorii uprawnień, o którą się wnioskuje. Należy również dodać wymagane załączniki i pouzupełniać kilka ważnych oświadczeń. Ostatnim krokiem jest złożenie elektronicznego podpisu, np. poprzez profil zaufany ePUAP.
Wypełniony i wysłany wniosek trafi do wybranego urzędu, w którym zostanie zweryfikowany pod kątem wprowadzonych danych. Kiedy uzyska się potwierdzenie nadania numeru PKK można dopełnić formalności w szkole nauki jazdy.
PKK – co jest potrzebne do jego wyrobienia?
Co jest potrzebne do PKK? Aby uzyskać numer Profilu Kandydata na Kierowcę, trzeba przygotować następujące formalności:
- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy – można go otrzymać w niektórych szkołach jazdy, pobrać z państwowej strony (https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-prawo-jazdy – zakładka „Uzyskaj prawo jazdy”) lub wypełnić na miejscu;
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiałyby kierowanie pojazdem (musi być wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców);
- jeden egzemplarz aktualnego zdjęcia – fotografia powinna być wyraźna, kolorowa oraz mieć następujące wymiary: 3,5 cm x 4,5 cm. Osoba na niej uwieczniona nie może mieć założonego ani nakrycia głowy, ani okularów z ciemnymi szkłami. Zdjęcie powinno być wykonane z naturalnym wyrazem twarzy, z zamkniętymi ustami i na jednolitym, jasnym tle;
- aktualny dowód osobisty lub paszport (do wglądu) – w przypadku cudzoziemca jest akceptowana karta pobytu albo kserokopia wizy pobytowej;
- dokument potwierdzający adres zameldowania – może nim być dowód osobisty, karta pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy. Jeśli natomiast posiada się nowy dowód osobisty, w którym nie widnieje informacja o adresie zameldowania, należy również postarać się o uzyskanie zaświadczenia (z odpowiedniego urzędu gminy) potwierdzające miejsce zameldowania. W przypadku braku meldunku, konieczne jest zapytanie bezpośrednio urzędnika o rozwiązanie takiej sytuacji;
- dokument potwierdzający adres zamieszkania – w przypadku składania wniosku w urzędzie niezgodnym z adresem własnego zameldowania. Konieczne jest udokumentowanie faktu, że przebywa się na terenie innej miejscowości, np. poprzez przedłożenie do wniosku kopii umowy o pracę lub umowy najmu;
- dwustronna kserokopia dotychczasowego prawa jazdy – w przypadku, gdy posiada się już inne i chce się uzyskać uprawnienia na kolejną kategorię;
- orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (jest konieczne wyłącznie w przypadku starania się o uprawnienia z kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D lub gdy starosta zlecił wykonanie takich badań);
- pisemna zgoda opiekuna prawnego – w przypadku osoby niepełnoletniej konieczne jest udanie się do wydziału komunikacji z rodzicem lub opiekunem prawnym, który w obecności urzędnika musi podpisać upoważnienie wyrażające zgodę na przystąpienie do kursu i wydanie prawa jazdy.
Wyrobienie numeru PKK krok po kroku
Aby wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę, trzeba przejść następujące kroki:
Krok 1. Najpierw najlepiej udać się do wybranej przez siebie szkoły jazdy. Tam zapisać się na kurs i jeśli dany ośrodek szkolenia kierowców oferuje przeprowadzenie badań lekarskich, to warto zdecydować się, aby wykonać je na miejscu. Ich koszt jest regulowany prawnie i wynosi obecnie 200 złotych.
Krok 2. Następnie należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy.
Krok 3. Potem można przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do wniosku, o których była mowa powyżej.
Krok 4. Teraz można złożyć wniosek wraz z dokumentami w urzędzie lub online.
Krok 5. Ostatnim krokiem jest odbiór PKK i dokończenie formalności w szkole nauki jazdy. Profil Kandydata na Kierowcę wyrabia się na miejscu zazwyczaj od ręki, natomiast na przydzielenie numeru poprzez wniosek przesłany drogą elektroniczną wydział komunikacji ma dwa dni robocze (choć w praktyce i tak cały proces może się wydłużyć). Sposób odebrania gotowego dokumentu trzeba uprzednio wskazać we wniosku o wydanie prawa jazdy. Istnieje możliwość, aby numer PKK został wysłany pocztą.
Jaki jest koszt założenia Profilu Kandydata na Kierowcę?
Wyrobienie numeru PKK jest całkowicie bezpłatne. Jedyny koszt, który można ponieść, wiąże się z opcjonalnym zdjęciem u fotografa. Cena oscyluje obecnie w granicach 30/50 złotych.
Jak długo trzeba czekać na numer PKK?
Jeśli złoży się wniosek o przyznanie PKK w urzędzie i będzie zawierał wszystkie niezbędne załączniki, to numer zazwyczaj uzyskuje się od razu. Procedura może wydłużyć się, w momencie, gdy prześle się dokumenty online lub w przypadku, kiedy zaistnieje konieczność uzupełnienia dokumentacji.
W jaki sposób sprawdzić status PKK?
Aktualny status PKK można bezpłatnie sprawdzić na stronie info-car.pl. W opcji „Sprawdź status Twojego numeru PKK” wystarczy podać numer wniosku oraz imię i nazwisko.
Jak długo jest ważny nr PKK?
W przypadku porzucenia starań o uzyskanie prawa jazdy i ponownej chęci kontynuowania nauki nie ma konieczności wyrabiania nowego profilu kierowcy. Numer PKK jest bezterminowy. Zostaje przydzielony na zawsze.
Podsumowanie
Profil Kandydata na Kierowcę, to dokument niezbędny do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy. Jego wyrobienie jest pierwszym krokiem na drodze do zdobycia wymarzonych uprawnień do prowadzenia danego typu pojazdu. Wygenerowanie numeru PKK należy do prostych procesów. Wymaga jedynie kilku kroków, takich jak: zebranie niezbędnych dokumentów i przeprowadzenie badań lekarskich. Najlepiej zdecydować się na wyrobienie profilu na miejscu, ponieważ numer można zazwyczaj uzyskać od ręki. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi pozostaje tylko rozpoczęcie kursu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem – jazdam.pl. Udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.